zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Niech żyje Polska / sztuka prawicowa

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2019
  17:30
  Narodowy Stary Teatr / Nowa Scena
Zdjęcie
(5)

Autor

Radosław B. Maciąg

CZAS TRWANIA

60 min.

Bilety

50 / 30

II wojna światowa urosła do rangi mitu, który pociąga za sobą młodych ludzi, fascynuje, prowadzi do patriotycznych uniesień i wciąga w bezrefleksyjnie zaprogramowane postawy. W jaki sposób słowo „niepodległość” rozumie chłopiec, wykrzykujący triumfalne: „Niech żyje Polska”? Co dla niego znaczy wierność ojczyźnie? Jak zmieni się jego percepcja, gdy stanie się mężczyzną?
„Niech żyje Polska / szuka prawicowa” to somnambuliczny i oszczędny spektakl, w którym reżyser Radosław B. Maciąg poddaje weryfikacji własną patriotyczną postawę i rozlicza się z ideową przeszłością. Znaczące role w przedstawieniu odgrywają przeciwstawione sobie postaci złego gestapowca i szlachetnego powstańca – stanowią one przyczynek zarówno do weryfikacji własnych życiowych postaw, jak i dekonstrukcji mitologii wojennej.

 

***

MŁODZI W STARYM
W ubiegłym sezonie Narodowy Stary Teatr we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych ogłosił konkurs, do którego zostali zaproszeni studenci II–V  roku oraz absolwenci dwóch ostatnich lat krakowskiej szkoły teatralnej. Młodzi twórcy otrzymali zadanie opracowania konspektu/scenariusza spektaklu związanego tematycznie z hasłem „Niepodległość”, rozumianym bardzo szeroko, także jako niezależne i autonomiczne poszukiwanie własnego języka artystycznej ekspresji w ramach przygotowanych teatralnych zdarzeń. Warunkiem było sięgnięcie do dzieł literatury polskiej.
Ostatecznie wybrano cztery propozycje, które stanowiły punkt wyjścia spektakli zaprezentowanych w ramach finałowych pokazów projektu na Nowej Scenie oraz w Strefie Be, a które następnie zostaną włączone do repertuaru Narodowego Starego Teatru.
Projekt Młodzi w Starym nawiązuje do tradycji baz@rtu, którego dwie edycje odbyły się w Starym Teatrze w latach 2004–2005. Ich celem jest wprowadzenie do Narodowego Starego Teatru studentów szkoły teatralnej, dając im szansę zaistnienia na profesjonalnej scenie. Główne zadanie projektu to oddanie głosu nowemu pokoleniu reżyserów, scenografów, aktorów i innych twórców teatru.

Zespół

Reżyseria i dramaturgia: Radosław B. Maciąg
Reżyseria światła i wideo-design: Tomasz Schaefer
Scenografia i kostiumy: Dominika Nikiel
Kompozycja muzyczna i audio-design: Katarzyna Krzewińska
Konsultacje choreograficzne: Karolina Rentflejsz

Obsada

Krystian Durman, Grzegorz Grabowski, Tytus Grochal (gościnnie), Katarzyna Krzanowska, Stanisław Linowski, Dawid Tomczyk (projekcja)

CMS BYCMS by tenka.pl