zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Opportunity

DATA   GODZINA   MIEJSCE
12 grudnia 2019
  17:30
  MOS Małopolski Ogród Sztuki
Zdjęcie
(5)

Reżyseria

Agata Koszulińska

Autor

Zespół

Produkcja

Teatr Nowy Proxima

CZAS TRWANIA

65 min.

Bilety

Wejściówki. Obowiązuje rezerwacja: bilety@boskakomedia.pl

Spektakl Agaty Koszulińskiej to historia łazika marsjańskiego Opportunity, który po 15-letniej misji, zaplanowanej pierwotnie na 90 dni, wysłał ostatni komunikat: „My battery is low and it’s getting dark”.
Opowieść o żywocie kosmicznego robota bada de facto mechanizm rodzenia się – i upadku – mitu. Oppy przebyła długą i trudną drogę na nieprzyjaznej, piaszczystej planecie, oddalonej wiele tysięcy kilometrów od domu. Była silna: przetrwała wiele przeciwności losu i spełniła wszystkie pokładane w niej nadzieje; pokazała ludziom obrazy, których nie mogli dotąd zobaczyć. Wielokrotnie wychodziła cało z licznych opresji, lecz jedna z burz piaskowych okazała się zbyt silna. Baterie słabły…
Oppy nie mogła się spodziewać takiego zainteresowania: ludzie zaczęli wysyłać do niej kartki, kilka tysięcy wyrazów uznania i wsparcia. NASA intensywnie próbuje nawiązać z nią łączność, lecz mijają tygodnie i miesiące, a szanse maleją. W tym wymiarze technologiczna warstwa fabularna nabiera uniwersalnego znaczenia. Umiera się zawsze samotnie.

 

***

LABORATORIUM NOWEGO TEATRU
Laboratorium Nowego Teatru to program przeznaczony dla młodych artystów realizowany przez Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Celem Laboratorium jest stworzenie młodym artystom przestrzeni, w której mogą podejmować eksperymenty z różnymi formami teatralnej wypowiedzi. Odżegnując się od dyktatu różnorako rozumianego sukcesu, Laboratorium wspiera uczestników w ich indywidualnych poszukiwaniach. Najważniejszymi wartościami dla uczestników programu jest sam proces tworzenia, wymiana idei oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniami.

Uczestnicy przez cały rok rozwijali swoje projekty artystyczne. W tym czasie brali udział w serii warsztatów i spotkań master class, prowadzonych przez artystów polskich i zagranicznych, uczestniczyli w obozach, w trakcie których spotykali się z artystami i kuratorami, a także oglądali spektakle najnowszego światowego teatru.
Uczestnicy Laboratorium otrzymali również budżet, dzięki któremu mogli zrealizować swoje projekty na scenie Teatru Nowego Proxima w Krakowie. W ramach 1. edycji Laboratorium Nowego Teatru Marta Malinowska przygotowała spektakl – opierający się na zebranych przez reżyserkę snach osób umierających w hospicjach – „Powstanie”, zaś Pamela Leończyk przedstawienie „Nocni pływacy”, krążące tematycznie wokół zbiorowych samobójstw. Dwie pozostałe produkcje zostaną zaprezentowane w trakcie festiwalu Boska Komedia.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Goethe Instytutu i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Zespół

Reżyseria: Agata Koszulińska
Współpraca dramaturgiczna, video: Amadeusz Nosal
Scenografia: Joanna Załęska
Muzyka: Joanna Grochulska 

Obsada

Magdalena Kaczmarek, Mateusz Korsak, Bartosz Mikulak, Maja Szopa

CMS BYCMS by tenka.pl