zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Słowacki umiera

DATA   GODZINA   MIEJSCE
12 grudnia 2019
  16:00
  Narodowy Stary Teatr / Strefa BE
Zdjęcie
(5)

Reżyseria

Radek Stępień

Autor

Konrad Hetel

CZAS TRWANIA

75 min.

Bilety

50 / 30

Radek Stępień powraca do tematu wręcz mitycznego pojedynku dwóch największych polskich poetów. Wieszcz narodowy i piewca polskiej sprawy – Juliusz Słowacki – w poczuciu nadchodzącego końca desperacko próbuje ocalić swoją poetycką spuściznę. Przekaz, który niosą ze sobą jego słowa, zostaje jednak brutalnie wyśmiany i sprowadzony do poziomu szczeniackiej błazenady przez kolejnego wielkiego bohatera narodowej sceny, Adama Mickiewicza. Ironiczny, osadzający się na biografii wieszcza spektakl uderza w pompatyczność romantycznej spuścizny myślenia o Niepodległej. 

 

***

MŁODZI W STARYM
W ubiegłym sezonie Narodowy Stary Teatr we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych ogłosił konkurs, do którego zostali zaproszeni studenci II–V  roku oraz absolwenci dwóch ostatnich lat krakowskiej szkoły teatralnej. Młodzi twórcy otrzymali zadanie opracowania konspektu/scenariusza spektaklu związanego tematycznie z hasłem „Niepodległość”, rozumianym bardzo szeroko, także jako niezależne i autonomiczne poszukiwanie własnego języka artystycznej ekspresji w ramach przygotowanych teatralnych zdarzeń. Warunkiem było sięgnięcie do dzieł literatury polskiej.
Ostatecznie wybrano cztery propozycje, które stanowiły punkt wyjścia spektakli zaprezentowanych w ramach finałowych pokazów projektu na Nowej Scenie oraz w Strefie Be, a które następnie zostaną włączone do repertuaru Narodowego Starego Teatru.
Projekt Młodzi w Starym nawiązuje do tradycji baz@rtu, którego dwie edycje odbyły się w Starym Teatrze w latach 2004–2005. Ich celem jest wprowadzenie do Narodowego Starego Teatru studentów szkoły teatralnej, dając im szansę zaistnienia na profesjonalnej scenie. Główne zadanie projektu to oddanie głosu nowemu pokoleniu reżyserów, scenografów, aktorów i innych twórców teatru.

Zespół

Reżyseria, reżyseria światła, tekst i dramaturgia: Radek Stępień
Tekst i dramaturgia: Konrad Hetel
Wideo: Natan Berkowicz
Scenografia i kostiumy: Eliza Gałka
Muzyka: Nikodem Dybiński

Obsada

Maciej Charyton, Robert Ciszewski (AST), Szymon Czacki, Magda Grąziowska, Paweł Pogorzałek (AST), Łukasz Szczepanowski

CMS BYCMS by tenka.pl