zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Święta Joanna

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2019
11 grudnia 2019
  18:00
18:00
  Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie / Scena 210
Zdjęcie
(9)

Reżyseria

Monika Strzępka

Autor

George Bernard Shaw

CZAS TRWANIA

180 min.

Rok 1429. Francja od niemal stu lat pogrążona jest w chaosie wojny z Anglią. Ostatnią nadzieją na odmienienie losu kraju staje się Joanna d’Arc – prosta dziewczyna ze wsi, słysząca głosy świętych. Staje na czele francuskiej armii i w cudowny sposób odnosi serię zwycięstw, w zaledwie kilka miesięcy odbijając Orlean i koronując Karola VII na króla Francji. Rok 1430. Po długim i trudnym procesie inkwizycyjnym za sprawą Władzy i Kościoła d’Arc zostaje spalona na stosie za głoszenie herezji. 500 lat później Kościół Katolicki ogłosi ją świętą.
Mimo że Joanna d’Arc od kilku wieków stanowi inspirację dla muzyków, literatów i reżyserów, sztuka „Święta Joanna” G.B. Shawa od trzech dekad nie została wystawiona na deskach teatralnych. Studenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie odważnie mierzą się z rewizją wizerunku świętej dokonaną przez irlandzkiego dramaturga, umiejscawiając Joannę w świecie na granicy apokalipsy czy rodem z gier RPG. Monika Strzępka, jedna z najbardziej znanych i kontrowersyjnych postaci polskiego teatru, po raz kolejny wdziera się z mocną sceniczną diagnozą we współczesną rzeczywistość. Świat pierwszej połowy XXI wieku stoi bowiem na granicy katastrofy politycznej, ekologicznej i kulturowej. Płonie Notre-Dame, syberyjska tundra i lasy Amazonii. Płonie również Joanna – dziewczyna, która chciała ocalić swój świat.

Spektakl dyplomowy studentów IV r. Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie

Zespół

Przekład: Michał Czyż, Florian Sobieniowski
Scenografia i kostiumy: Arek Ślesiński
Choreografia: Dominika Knapik
Asystent reżyserki: Wojtek Rodak (II r. WRD)
Opracowanie muzyczne: Borys Kunkiewicz
Konsultacje wokalne: Dawid Sulej Rudnicki

Obsada

Alan Al-Murtatha, Gabriela Bissinger, Kinga Bobkowska, Adam Borysowicz, Michał Czyż, Agnieszka Gawlińska, Franciszek Karpiński, Melania Kowalczyk, Marcin Piotrowiak, Aleksandra Samelczak

CMS BYCMS by tenka.pl