zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Andrade

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2019
  19:30
  Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie
Zdjęcie
(4)

Reżyseria

Michiel Vandevelde

Autor

Michiel Vandevelde

Produkcja

CZAS TRWANIA

60 min.

Bilety

70 / 50

Słynny manifest Manifesto Antropófago brazylijskiego artysty i teoretyka, Oswalda de Andrade, powstał w 1928 r. Nie postuluje odrzucenia kultury kolonizatorów lecz raczej skonsumowanie jej, przetrawienie i wysranie już w innej formie. Europa zawsze kolonizowała. Teraz, zainspirowany pracą Andrade, Vandevelde pyta co my, jako obywatele, uznajemy za inwazyjne w kontekście zachodnich przestrzeni publicznych?
W rozmaitych przedstawieniach Vandevelde kanibalizuje (czy też na nowo przywłaszcza) materiały taneczne z popularnych wideoklipów, by wykorzystać je w roli idiomu, z którym zderzy przywłaszczone teksty. Zaczął z grupą dziewięciu młodych ludzi od Love Songs (Veldeke) / Pieśni miłosnych (Veldeke) (2013, fABULEUS), które stworzyły podwaliny jego idiomu (opartego na ponownym przywłaszczeniu). W solowej Antithesis, the Future of the Image / Antytezie, przyszłości obrazu (2015), Vandevelde dokonał głębszej analizy tego idiomu i jego przekształceń, kontrastując go z wyświetlanymi tekstami dotyczącymi relacji między obrazem, technologią i ideologią. Our Times / Nasze czasy (2016) badają powierzchniowość tegoż idiomu tanecznego, a artyści snują refleksję na temat statusu myśli we współczesnych społeczeństwie.
W solowym Andrade, wykonywanym przez Bryanę Fritz, pozostał już tylko skanibalizowany taniec, a idiom podlega badaniu wyłącznie jako pewna abstrakcja. Duet stanie się syntezą tanecznego materiału, a muzyka, którą się tu wykorzysta będzie się różnić od muzyki wykorzystanej w uprzednio wspomnianych przedstawieniach. Niniejszy spektakl stanie się całkowitym remiksem służącym wytworzeniu nielogicznego, nienazywalnego i dziwacznego tańca, przynależnego kulturze, która dopiero oczekuje na odkrycie.

 

 ***

Spektakl w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kroki 2019. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Zespół

Choreografia: Michiel Vandevelde
Taniec i kreacja: Bryana Fritz
Kostiumy: Lila John
Reżyseria światła: Michiel Vandevelde, Tom Bruwier

Obsada

Bryana Fritz

CMS BYCMS by tenka.pl