zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Anioły w Ameryce

DATA   GODZINA   MIEJSCE
6 grudnia 2019
  18:00
  Teatr Ludowy w Krakowie / Duża Scena
Zdjęcie
(3)

Autor

Tony Kushner

Produkcja

Teatr Ludowy

CZAS TRWANIA

270 min.

Bilety

70 / 50

Sztuka „Anioły w Ameryce. Gejowska fantazja o tematach narodowych” miała premierę w Stanach Zjednoczonych w latach 1991–1992. Dramat Tony’ego Kushnera został nagrodzony Pulitzerem i szybko przedostał się na Broadway, przyciągając również uwagę innych mediów – w 2003 roku powstał słynny miniserial Mike’a Nicholsa wyprodukowany przez HBO, a w roku następny opera w paryskim Théâtre du Châtelet. „Anioły”, opowiadające o losach nowojorskich homoseksualistów żyjących w cieniu epidemii AIDS w latach 80. i apogeum konserwatyzmu za rządów Ronalda Reagana, są zakorzenione w „tematach narodowych”, jednak okazują się uniwersalnym studium człowieka rozdzieranego między dobrem i złem.
Stąd między innymi popularność „Aniołów w Ameryce” w Polsce, które po raz pierwszy zostały wystawione już w 1995 roku, a trwale zagnieździły się w społecznej świadomości wraz ze słynnym spektaklem Krzysztofa Warlikowskiego w TR Warszawa. Krakowski spektakl to opowieść o tym, jaka jest cena prawdy, wolności i indywidualizmu, która okazuje się boleśnie aktualna także w dzisiejszej Polsce, mimo że ukazana w pełnej ironii zjadliwego humoru historii z czasów administracji ultraprawicowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Ronalda Reagana. W spektaklu występuje m.in. Piotr Pilitowski, nagrodzony za główną rolę męską w „Sekretnym życiu Friedmanów” na X. Festiwalu Boska Komedia.

Zespół

Autor: Tony Kuschner
Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Przekład: Jacek Poniedziałek
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Muzyka: Bartłomiej Woźniak
Choreografia: Maćko Prusak

Obsada

Weronika Kowalska, Jagoda Pietruszkówna, Anna Pijanowska, Beata Schimscheiner, Piotr Pilitowski, Piotr Franasowicz, Paweł Kumięga, Wojciech Lato, Karol Polak, Kajetan Wolniewicz

CMS BYCMS by tenka.pl