zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Dług

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2019
  23:00
  Teatr Nowy Proxima
Zdjęcie
(6)

Reżyseria

Jan Klata

Autor

Produkcja

Teatr Nowy Proxima

CZAS TRWANIA

100 min.

Bilety

100

„Na początku był dług” – to on staje się również głównym tematem nowego krakowskiego spektaklu Jana Klaty. Reżyser powraca do pomysłu przedstawienia, które chciał wystawić w 2017 roku w Narodowym Starym Teatrze jako uzupełnienie „Głodu” Anety Groszyńskiej. Spektakl wtedy nie powstał, ale Klata pierwotny zamysł wraz z gronem współrealizatorów przeniósł na deski Teatru Nowego Proxima.
„Dług” powstał jako inspiracja esejem socjologiczno-ekonomicznym Davida Graebera, który w błyskotliwy sposób skłania do radykalnej rewizji utartych poglądów na mechanizmy rządzące światem. Dług towarzyszy bowiem człowiekowi od narodzin, ciągle narasta i pozostaje niemożliwy do spłacenia. Klata mierzy się z tematem długu, jego historią i wpływem na dzieje ludzkości, tworząc dzieło zanurzone głęboko we współczesnych polityczno-ekonomicznych warunkach. Świat nie tyle jest podzielony na panów i niewolników, co dłużników i wierzycieli, a rolnicze imperia mają sporo wspólnego z aktualnymi kryzysami finansowymi i przyszłością gospodarki – ale i żyjącego w jej trybach człowieka.
Na tym jednak nie wyczerpują się konteksty spektaklu – czołowy DJ polskiej sceny teatralnej miksuje „Zbrodnię i karę” Fiodora Dostojewskiego i „Fausta” Johanna Wolfganga von Goethego; „Kupca weneckiego” Szekspira i dialogi sokratejskie; kredyty frankowe i antropocen; formułę talk-show i historię występu zespołu KLF. Powstaje spektakl, szukający na scenie formuły dla eseistycznej wypowiedzi.

Zespół

Reżyseria: Jan Klata
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Asystent scenografa: Krystian Szymczak
Muzyka: Jakub Lemiszewski
Światło: Wojciech Kiwacz
Dźwięk: Tadeusz Sawka
Choreografia: Maćko Prusak
Kostiumy: Mirek Kaczmarek

Obsada

Marcin Czarnik, Małgorzata Gorol, Bartosz Bielenia, Monika Frajczyk

CMS BYCMS by tenka.pl