zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Życie jest snem

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2019
15 grudnia 2019
  18:00
18:00
  Teatr Bagatela / Duża Scena
Zdjęcie
(9)

Reżyseria

Gintaras Varnas

Autor

Pedro Calderón de la Barca

Produkcja

CZAS TRWANIA

180 min.

Bilety

Bilety na spektakl sprzedaje Teatr "Bagatela"

Spektakl „Życie jest snem” powstał w ramach obchodów 100-lecia krakowskiego Teatru Bagatela – i trudno byłoby o bardziej autotematyczny, zanurzający się w materii teatru, zacierający granice między sceną a rzeczywistością wybór tekstu niż dramat Pedra Calderóna de la Barki. Mimo że powstał on w pierwszej połowie XVII wieku, twórcy przedstawienia nadal są pod urokiem na poły onirycznego, na poły groteskowego klasyka hiszpańskiego Złotego Wieku.
Sztuka odczytywana bywa jako dramat o iluzoryczności czy względności ludzkich wyobrażeń o życiu, przemijalności świata, istocie i sprawowaniu władzy lub koflikcie porządku doczesnego i wiecznego. De la Barca utrwalił w niej motyw życia jako snu, ale także dał świadectwo głębokiemu przekonaniu, że świat przypomina teatr. Abstrahując od wymiaru politycznego, reżyser Gintaras Varnas aktualność odnalazł w idei theatrum mundi. Bohater jest tu everymanem stającym wobec filozoficznych tajemnic życia. Spektakl ukazuje wysiłki człowieka, który próbuje przezwyciężyć los, mówi o wyborach, które świadczą o istnieniu wolnej woli, oraz o próbach odkrycia własnej tożsamości, związanej z wiecznymi wątpliwościami. Gdy granice między rzeczywistością a snem się rozmywają, nic nie może być bowiem pewne.

Zespół

Autor: Pedro Calderón de la Barca
Tłumaczenie: Jarosław Marek Rymkiewicz
Reżyseria: Gintaras Varnas
Scenografia: Gintaras Makarevicius
Kostiumy: Julia Skuratova
Muzyka: Giedrius Puskunigis
Ruch sceniczny: Piotr Skalski
Sceny pojedynków: Anna Graczyk
Reżyseria świateł: Marek Oleniacz
Asystent reżysera, inspicjent, sufler: Magdalena Gródek
Tłumacz: Beata Gołaszewska

Obsada

Paweł Sanakiewicz, Kosma Szyman, Patryk Szwichtenberg, Kaja Walden, Dariusz Starczewski, Marcin Kobierski, Aleksandra Chapko/Natalia Hodurek, Tomasz Lipiński, Adam Szarek, Piotr Urbaniak, Bartłomiej Jabłoński

CMS BYCMS by tenka.pl