zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Hamlet

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2019
  19:00
  Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie / Duża Scena
Zdjęcie
(18)

Reżyseria

Bartosz Szydłowski

Autor

William Shakespeare / Stanisław Wyspiański

CZAS TRWANIA

120 min.

Bilety

70 / 60

„W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce – do myślenia" – ten najsłynniejszy fragment ze „Studium o Hamlecie”, niezwykłego dzieła Stanisława Wyspiańskiego, to jedna z kluczowych inspiracji Bartosza Szydłowskiego. Wyspiański zawarł w tych słowach swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do genialnego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków. Reżyser sięga po Hamleta i czyta najsłynniejszy dramat Szekspira poprzez świat idei Wyspiańskiego. Filtruje Szekspirowską historię przez pryzmat Polski po ’89, dokonuje krytycznej analizy narodowej rzeczywistości i obnaża współczesne mechanizmy władzy.
Wyspiański umierał na Polskę małostkową, egocentryczną, zaklętą w sloganach narodowości. Sięgał do Hamleta, bo widział w nim figurę polskiego inteligenta, który stawał przeciwko światu kłamstw, triumfalnego rechotu oraz społecznej groteski. Wyspiański poprzez lekturę Hamleta dokonywał rozrachunku z własnym zaangażowaniem w życie polskiej zbiorowości, z jego kosztami i niesatysfakcjonującymi efektami, mierząc się z własnym osamotnieniem i poczuciem niezrozumienia.
Polski Hamlet współczesny to Hamlet czasów postprawdy, ostatni samotnik przyzwoitości, któremu z determinacją towarzyszy współczesna Ofelia – nie ofiara, lecz partnerka, świadomie przyjmująca konfrontacyjną postawę wobec świata. Wyspiański pisał prowokacyjnie, że nie da się dobrze grać Hamleta, bo każda interpretacja jego postaci jest zawężająca i jednostronna. Szydłowski wraz z dramaturgiem Piotrem Augustyniakiem dostrzegają w duecie Hamleta i Ofelii możliwość przezwyciężenia tej aporii. Tworzą z tej pary Hamleta totalnego, będącego figurą egzystencji wolnej, pełnej twórczej inwencji, wrażliwości i inteligencji – tego wszystkiego, z czego odziera nas współczesna groteska.
Szydłowski w „Hamlecie” zebrał znakomitą grupę współpracowników. Zachwycający wizualnie spektakl – z monumentalną, lecz funkcjonalną i pełną możliwości interpelacyjnych scenografią Małgorzaty Szydłowskiej – buduje przekonujący teatralny świat sceniczny: z humorystyczną, ale i efektowną choreografią Dominiki Knapik oraz muzyką Dominika Strycharskiego i reżyserią światła (Marcin Chlanda) oddającą wielowymiarowość budowanego świata.

Na podstawie „Hamleta” Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz idei i fragmentów tekstów Stanisława Wyspiańskiego („Studium o Hamlecie”, „Śmierć Ofelii”).

Zespół

Scenariusz: Piotr Augugustyniak, Bartosz Szydłowski
Reżyseria: Bartosz Szydłowski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska
Dramaturgia: Piotr Augustyniak
Muzyka: Dominik Strycharski
Choreografia: Dominika Knapik
Reżyseria światła: Marcin Chlanda
Multimedia: Dawid Kozłowski
Inspicjent: Anna Wójcicka
Producent: Bartosz Jelonek

Obsada

Hanna Bieluszko, Agnieszka Judycka, Tomasz Augustynowicz, Andrzej Grabowski, Tomasz Międzik, Maciej Jackowski, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Krzysztof Piatkowski, Wojciech Skibiński, Dominik Stroka, Jerzy Światłoń, Tytus Grochal

CMS BYCMS by tenka.pl