zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

le journal secret

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2019
  21:00
  MOS Małopolski Ogród Sztuki
Zdjęcie
(5)

Reżyseria

Iza Szostak

Autor

Szymon Adamczak, Iza Szostak

CZAS TRWANIA

50 min.

Bilety

55 / 35

„le journal secret” to performans taneczny, którego centralnymi tematami są przeobrażanie ciała jako zmysłowego archiwum oraz technologie zapisu siebie. Inspiracją dla tej autobiograficznej pracy jest wideodziennik artystki, powstały w latach 2006-2008, w trakcie studiów na Rotterdam Dance Academy oraz na stażu w Antwerpii w zespole Jana Fabre.
Iza Szostak podróżuje w przeszłość – do momentu, gdy nikt z nas nie miał jeszcze smartfona, ale miał ciało, podświadomość i sekrety. Wychodząc od formuły prywatnego dziennika, sięga po ekspresję cielesną wytwarzającą stany i nastroje. Szuka performatywności bólu, utraty, autokreacji, czułości. Zajmuje się tym, co pamięta i z czym zmaga się jej ciało. Eksplorując te stany, opowiada o momentach pozornie nieistotnych oraz o tych, które pozostawiają po sobie niezatarty i uporczywy ślad. Traktuje samą choreografię jako afektywne archiwum przywołujące obecność i cielesność innych.
Na scenie towarzyszy jej przeskalowany obiekt oraz animacja 3D wykonana w post-internetowej estetyce przez sebulca. Ciało Szostak zostaje przeniesione do świata cyfrowej wyobraźni, gdzie podświadomość konfrontuje się z kluczowymi dla jej praktyki artystycznej postaciami. Spotyka fałszywe autorytety oraz czułych patronów swojej kreatywności. Podczas procesu choreografka współpracowała z Jakubem Woźnicą, aby poprzez terapeutyczne narzędzia przekuć osobiste przeżycia i lęki w konceptualną, otwierającą pracę z różnymi wizjami prezentacji ciała i jego doświadczeń.
Choreografia jest tu archiwum przywołującym obecność i cielesność innych, a jednocześnie eksplorującym własne afekty.

***

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa.

Spektakl w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Kroki 2019. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Zespół

Koncepcja, choreografia, taniec: Iza Szostak
Konsultacja artystyczna: Jakub Woźnica 
Dramaturgia: Szymon Adamczak
Muzyka: Kuba Słomkowski
Animacja: sebulec
Scenariusz i dialogi w animacji: Szymon Adamczak, Iza Szostak
Scenografia: Tomasz Gołaszewski, Julita Goździk, Iza Szostak
Kostium: Julita Goździk
Reżyseria światła: Paulina Góral
Projekt plakatu: sebulec

Obsada

Iza Szostak

CMS BYCMS by tenka.pl