zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Fiasko

DATA   GODZINA   MIEJSCE
5 grudnia 2020
  17:00
  PLAY KRAKÓW

Reżyseria

Magda Szpecht

Autor

Stanisław Lem / Agnieszka Jakimiak

CZAS TRWANIA

min.

Załoga ziemskiej rakiety przybywa w pobliże zamieszkanej przez istoty rozumne planety Kwinta z misją nawiązania kontaktu. Za chwilę ma spełnić się jeden z największych snów ludzkości, czyli spotkanie pozaziemskiej cywilizacji – otrzymamy dowód na to, że nie jesteśmy we wszechświecie sami. Jednak mieszkańcy Kwinty nie dążą do kontaktu, unikają go, a wręcz się przed nim bronią. Bohaterowie Fiaska mogą jedynie spekulować na temat Kwintan, tworzyć potencjalne modele za pomocą superkomputera i interpretować kolejne posunięcia Obcych, którzy z niewyjaśnionych przyczyn chcą trzymać się od ludzkości z daleka.
Spektakl podąża za przewrotnym i nieoczywistym tokiem rozumowania autora „Fiaska”. Wiele powieści sci-fi przewiduje katastroficzny scenariusz, w którym wroga cywilizacja dąży do zniszczenia życia na Ziemi, a potencjalny kontakt jest ryzykiem zagłady gatunku ludzkiego. Zupełnie inaczej jest w powieści Lema, który polemizuje z tym założeniem.
Spektakl, będący pierwszą teatralną adaptacją ostatniej powieści Lema, może być również niejednoznaczną diagnozą przyczyn współczesnego kryzysu, lęków i pesymizmu, który odczuwamy, rozważając przyszłość naszego gatunku.

***

Bezpośredni link do spektaklu: https://playkrakow.com/vods/vod.438

Dostęp: świat; streaming liveZespół

Na podstawie motywów powieści Stanisława Lema.
Reżyseria: Magda Szpecht  
Adaptacja/dramaturgia: Agnieszka Jakimiak
Scenografia/kostiumy/video: Jan Simon     
Muzyka: Krzysztof Kaliski  
Choreografia: Paweł Sakowicz       
Inspicjent/sufler: Katarzyna Gaweł 
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski 
Asystentka reżyserki: Klara Broda

Obsada

Aleksandra Nowosadko, Mikołaj Kubacki, Łukasz Stawarczyk, Natalia Kaja Chmielewska (gościnnie), Klara Broda (gościnnie), Bartosz Ostrowski (gościnnie)

 

CMS BYCMS by tenka.pl