zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

I tak nikt mi nie uwierzy

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2020
  17:00
  PLAY KRAKÓW
Zdjęcie
(6)

Reżyseria

Wiktor Rubin

Autor

Jolanta Janiczak

CZAS TRWANIA

90 min.

„I tak nikt mi nie uwierzy” inspirowany jest losami Barbary Zdunk – ostatniej kobiety w Europie spalonej na stosie. Historia procesów – począwszy od procesów o czary, a skończywszy na dzisiejszych rozprawach dotyczących nadużyć i gwałtów – jest przede wszystkim historią podważania wiarygodności osób, które zdecydowały się mówić. Wystarczy małe potknięcie, za dużo lub za mało emocji okazanych podczas przesłuchań, brak precyzji w opisach miejsc, twarzy, zdarzeń, żeby ofiara zmieniła się w podejrzaną. Jeśli zeznająca nie wpisuje się w wyobrażenia i oczekiwania wysuwane wobec skrzywdzonych osób, nie umie logicznie opracować swojego doświadczenia, nie pamięta tego, co widziała, tylko to, co czuła, przestaje być godna uwierzenia.
Milczącym założeniem systemu, w jakim żyjemy i z jakim na co dzień się zmagamy, jest przekonanie, że  kobiety przesadzają, przeinaczają i kłamią. Z tego powodu trzeba  pilnować  logiki ich wywodu, czuwać, żeby ich przekaz nie wymknął się spod kontroli i nie zaczął służyć im samym, zamiast odpowiadać na zapotrzebowania systemu opresji, z którego próbują się wyrwać. 

***

Bezpośredni link do spektaklu: https://playkrakow.com/vods/vod.460

Dostęp: świat; do godziny 20.00

Zespół

Tekst, dramaturgia: Jolanta Janiczak
Reżyseria: Wiktor Rubin
Scenografia: Łukasz Surowiec
Kostiumy: Hanna Maciąg
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Asystentka reżysera i scenografa: Monika Winiarska
Inspicjentka: Ewa Malicka

Obsada

Kamila Banasiak, Martyna Rozwadowska, Karolina Staniec (gościnnie), Joanna Żurawska, Paweł Dobek, Michał Karczewski, Roland Nowak oraz Sławomir Grajek, Maciej Sadowski, Bogdan Stachowiak, Marcin Wojciak

CMS BYCMS by tenka.pl