zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Druga Kobieta

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2014
  20:00
  ICE Kraków — Sala Teatralna

Reżyseria

Grzegorz Jarzyna

Autor

Grzegorz Jarzyna, Anna Nykowska

Produkcja

TR Warszawa

CZAS TRWANIA

120 min.

Bilety

100 zł / 55 zł

Grzegorz Jarzyna po Nosferatu i T.E.O.R.E.M.A.C.I.E. po raz kolejny sięga po filmowy scenariusz i znajduje w nim inspiracje  do przeprowadzenia szeroko zakrojonej krytyki współczesnego świata. Tym razem twórca bazuje na obrazie kultowego amerykańskiego reżysera, określanego jako „ojciec kina niezależnego”, Johna Cassavetesa – Premiera (Opening Night) z 1977 roku. Produkcja, w której u boku Cassevetesa wystąpiła jego żona, Gena Rowlands, opowiada historię starzejącej się aktorki, Myrtle Gordon (w przedstawieniu Jarzyny gra ją Danuta Stenka), która nie potrafi pogodzić się z upływającym czasem i przemijaniem. Tym bardziej, że w przygotowywanym właśnie na Broadway’u spektaklu zatytułowanym Druga kobieta, ma zagrać bohaterkę przechodzącą menopauzę i czuje w związku z tym, że ta rola będzie przypieczętowaniem jej osobistej porażki i kapitulacją przed starzeniem się. Widzowie oglądają więc powolny i bolesny proces wyzwalania się z narzuconej życiowej i teatralnej kreacji, niezbędny do tego, żeby Myrtle mogła zrozumieć i zaakceptować siebie.

W spektaklu Jarzyny fikcja miesza się z rzeczywistością, a wielowarstwowa narracja odsłania kolejne poziomy ułudy i zmyślenia. Reżyser umiejętnie wykorzystuje meteteatralny potencjał scenariusza i ostro rozprawia się z kulturowymi stereotypami, które nakazują nam wszystkim gonić ślepo za młodością. Pokazując lęk przed wykluczeniem związanym z wiekiem i starzeniem się, twórcy spektaklu obnażają jego genderowe uwikłanie, które, mimo rzekomego postępu społecznego i obyczajowego oraz emancypacji kobiet, jest wciąż boleśnie odczuwalne. Równocześnie Jarzyna próbuje rehabilitować zużytą metaforę „teatru jako odbicia rzeczywistości” i udowadnia, że wciąż możliwe jest w nim dotknięcie istoty rzeczy i odsłonięcie mechanizmów odpowiedzialnych za opresyjny kształt rzeczywistości.

Zespół

Reżyseria: Grzegorz Jarzyna

Adaptacja i scenariusz: Grzegorz Jarzyna, Anna Nykowska

Tłumaczenie scenariusza „Opening Night“: Johna Cassavetesa: Klaudyna Rozhin

Scenografia: Chasper Bertschinger

Kostiumy: Anna Nykowska

Muzyka: Jacek Grudzień

Reżyseria dźwięku: Piotr Domiński, Dominika Kotarba

Reżyseria światła: Felice Ross

Wideo projekcje: Bartek Macias

Obsada

Danuta Stenka, Adam Woronowicz, Roman Gancarczyk, Justyna Wasilewska, Roma Gąsiorowska/Małgorzata Buczkowska, Agnieszka Podsiadlik, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Jan Dravnel, Maria Maj, Lech Łotocki, Danuta Szaflarska/Tomasz Tyndyk, Paweł Kulka, Wojciech Sobolewski

CMS BYCMS by tenka.pl