zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Przemiany

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2014
11 grudnia 2014
  16:00
20:00
  Teatr Groteska

Reżyseria

Adolf Weltschek

Autor

Małgorzata Zwolińska

Produkcja

Teatr Groteska

CZAS TRWANIA

80 min.

Bilety

40 zł / 35 zł

Zrealizowany przez Adolfa Weltscheka i Małgorzatę Zwolińską spektakl odsyła do najlepszych tradycji teatru plastycznego, formy i tańca. Przedstawienie, w którym nie pada ani jedno słowo, jest skomponowane z siedemnastu sytuacji scenicznych, z których wyłaniają się poszczególne obrazy i ich sensy. Przemiany to opowieść o ludziach,  którzy niestrudzenie poszukują harmonii i szczęścia, wbrew przeciwnościom losu. Proste gesty i działania, codzienne rytuały i upływ czasu wyznaczają fabularny, ale i strukturalny charakter świata przedstawionego, a narracja opiera się na archetypicznych postaciach Kobiety i Mężczyzny. Twórcy poddają jednak rewizji genderowe stereotypy, jakie można sprowadzić tutaj do etosu mężczyzny -zdobywcy i kobiety – opiekunki domowego ogniska. Decydując się wzbogacić środki wyrazu i możliwości teatru plastycznego o stylistkę właściwą współczesnemu tańcu, artyści zaprosili do współpracy uznaną brytyjską choreografkę, Caroline Finn i dziewięciu polskich, uzdolnionych tancerzy.

Fuzja rozmaitych środków wyrazu, począwszy od kostiumów i scenografii, poprzez projekcje multimedialne, taniec, muzykę i światła, kreuje oryginalny sceniczny świat, w którym spore pole do interpretacji poszczególnych znaczeń zostaje pozostawione widzom. W spektaklu roi się od rozmaitych kulturowych odniesień, a poszczególne elementy opowiadanej historii nawiązują do mitu o Orfeuszu i Eurydyce oraz arkadyjskiego. Przemiany wyrastają częściowo z inspiracji polskim teatrem formy i pracami takich artystów jak: Tadeusz Kantor, Józef Szajna czy Leszek Mądzik. Swoim przedstawieniem twórcy bezsprzecznie udowadniają, że interesujące eksperymenty estetyczne i fabularne możliwe są nie tylko w nurcie teatru dramatycznego.

 

Bilety dostępne w kasie teatru lub na stronie teatru.

Zespół

Reżyseria: Adolf Weltschek

Scenariusz, koncepcja i projekty multimediów: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska

Scenografia: Małgorzata Zwolińska

Choreografia: Caroline Finn

Opracowanie muzyczne: Jerzy Kluzowicz, Caroline Finn, Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska

Animacje multimedialne: Małgorzata Zwolińska, Emilia Metzel

Obsada

Liwia Magdalena Bargieł, Magdalena Fejdasz, Katarzyna Sikora, Sandra Szatan, Masza Tryputsen, Sebastian Lenart, Karol Miękina, Dominik Olechowski, Piotr Skalski, Julia Tomkowicz

CMS BYCMS by tenka.pl