zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

The Hideout/Kryjówka

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2014
11 grudnia 2014
  16:00
20:00
  Narodowy Stary Teatr — Duża Scena #Helena

Reżyseria

Paweł Passini

Autor

Paweł Passini

CZAS TRWANIA

90 min.

Bilety

65 zł / 40 zł

Paweł Passini opiera swój spektakl na osobistej, rodzinnej historii, opowiedzianej mu przez ciotkę, Apolonię Starzec. Kobieta, kiedy była małą żydowską dziewczynką, została uratowana z getta przez znaną przedwojenną aktorkę, Irenę Solską. Autorka scenariusza przedstawienia, Patrycja Dołowy, sięga po rozmaite konwencje teatralne, żeby pokazać doskonale znaną wszystkim opowieść o Holocauście z nieco odmiennej, momentami dojmująco prywatnej perspektywy. Fragmenty o charakterze dokumentalnym i wspomnienia ciotki reżysera zostają tu zderzone z fikcyjnymi scenami, a całość ma wyraźnie trójczłonową budowę. W narrację zostają wprzęgnięte materiały wizualne, odwołujące się do wojennych przeżyć i opowieści snutych w spektaklu, jak również silnie oddziaływująca na emocje widzów muzyka. Kolejne wątki nijak nie układają się jednak w zamkniętą i spójną całość, a Passini stawia szereg pytań o nie tylko o motywy, jakimi kierowała się w swoich działaniach Solska, ale również o współczesne reperkusje wojennych traum.

Passini i Dołowy tworzą rodzaj teatralnego laboratorium pamięci, w który angażują publiczność, stawiając ją często w niekomfortowym położeniu. I to nie wyłącznie ze względu na treści, które poruszają i brutalność skojarzeń, jakie niesie za sobą eksterminacja Żydów, ale także poprzez formę opowiadania o niej, jaka ma celu sprawić, żebyśmy choć na moment poczuli się jak ukrywane przez lata ofiary. Sugestywna scenografia i przejmujące opowieści uruchamiają istną lawinę bolesnych wspomnień przeszłości, która raz wywołana, nie daje się łatwo zatrzymać.

Zespół

Reżyseria: Paweł Passini

Scenariusz: Patrycja Dołowy

Scenografia: Zuzanna Srebrna

Projekcje: Maria Porzyc

Kostiumy: El Bruzda

Obsada

Patrycja Dołowy, Joanna Kaczmarek, Daniel Moński, Beata Passini, Paweł Passini, Maria Porzyc, Katarzyna Tadeusz, Judy Turan

CMS BYCMS by tenka.pl