zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Tato

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2014
  20:45
  Teatr Bagatela — Sarego 7

Autor

Artur Pałyga

CZAS TRWANIA

110 min.

Bilety

bilety dostępne tylko w kasie Teatru Bagatela www.bagatela.pl

Spektakl Małgorzaty Bogajewskiej został oparty na sztuce Artura Pałygi, która w oryginalny sposób podchodzi do tematu, jaki wciąż zdaje się być rodzajem kulturowego tabu w Polsce – mianowicie ojcostwa. Dramatopisarz stawia tutaj szereg pytań o obyczajowe i społeczne wyznaczniki bycia ojcem, a jednocześnie tworzy przejmującą opowieść o dojrzewaniu. Skupiając się na relacji ojca z synem, Pałyga i Bogajewska zastanawiają się czy możliwe jest bycie dobrym, tytułowym tatą, gdy samemu nie otrzymało się odpowiednich wzorców. Akcja przedstawienia rozgrywa się w okresie PRLu, kiedy nie rozmawiano wiele o odpowiednich modelach wychowania dzieci, a sporo osób dojrzewających w tamtych czasach do dziś skarży się na fatalne stosunki ze swoimi ojcami. Reżyserka próbuje w związku z tym rozprawić się z demonami przeszłości, jakie położyły się cieniem na życiu wielu polskich rodzin i dają o sobie znać do dziś poprzez niezażegnane konflikty, wzajemne pretensje i oskarżenia czy nieprzepracowane traumy.

Ważnym elementem budującym świat przedstawiony w Tacie jest wykonywana na żywo przez aktorów muzyka, która komplikuje sensy i znaczenie poszczególnych scen. Wydobywające się z instrumentów dźwięki komentują kolejne wydarzenia i opowieści o blaskach i cieniach dorastania w komunistycznym kraju, gdzie ojcowie pełnili symboliczne i ściśle patriarchalne funkcje. Poza Anną Rokitą, grającą postać Mamusi, wszystkie role, również żeńskie, zostały przez Bogajewską celowo obsadzone mężczyznami. Ten zabieg odsyła nie tyle do performatywności płci, co pozwala uwypuklić zmieniające się w zależności od kontekstu historycznego podziały genderowe, które w obecnej sytuacji zdają się, przynajmniej na pierwszy rzut oka, zdecydowanie bardziej płynne niż w socjalistycznej Polsce.

 

Bilety dostępne w kasie teatru lub na stronie teatru

Zespół

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska

Scenografia: Dominika Skaza

Muzyka / aranżacja muzyczna: Bartłomiej Woźniak

Reżyseria świateł: Marek Oleniacz i Małgorzata Bogajewska

Asystent reżysera / inspicjent / sufler: Joanna Jaworska

Obsada

Adam Szarek, Anna Rokita, Marcel Wiercichowski , Wojciech Leonowicz, Przemysław Branny, Patryk Kośnicki , Tomasz Lipiński 

CMS BYCMS by tenka.pl