zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Towiańczycy, królowie chmur

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2014
  18:00
  Narodowy Stary Teatr — Scena Kameralna

Reżyseria

Wiktor Rubin

Autor

Jolanta Janiczak

CZAS TRWANIA

120 min.

Bilety

bilety dostępne tylko w kasie Narodowego Starego Teatru www.stary.pl

Akcja spektaklu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina rozgrywa się 30 lipca 1841 roku w domu Adama Mickiewicza w Paryżu, w którym zjawia się Andrzej Towiański. Legendarny twórca Koła Sprawy Bożej, które poza narodowym wieszczem, zrzeszało wielu innych wpływowych emigrantów jest tutaj ukazany z jednej strony jako świetny manipulant, z drugiej – fascynująca postać, pełna empatii i współczucia. W przedstawieniu pojawia się również cała plejada historycznych person: Seweryn Goszczyński, Celina Mickiewiczowa czy Karolina Towiańska – kluczowych dla tamtego burzliwego okresu w polskiej emigracji. Celem Janiczak i Rubina nie jest bynajmniej dotarcie do tego, co wydarzyło się w tamtym czasie w Paryżu, a raczej próba odbrązowienia skostniałych mitów polskości, jakie od czasów romantyzmu pokutują w narodowej świadomości Polaków. Proponując widzom wybuchową mieszankę złożoną z górnolotnych, wyzwoleńczych haseł, mistycznych proroctw, fragmentów pism Mickiewicza oraz samego Towiańskiego i zderzając je ze współczesną popkulturą, twórcy spektaklu zastanawiają się w jaki sposób przywołane na scenie postacie mogą funkcjonować w aktualnym kontekście społecznym i obyczajowym.

Scenografia Mirka Kaczmarka buduje klaustrofobiczną atmosferę, a publiczność czuje się jakby podglądała bohaterów zamkniętych w domu dla lalek. Ze ścian wystaje mnóstwo ostrych narzędzi, a w jednej z nich tkwi koń, który w pewnym momencie, gdy dosiada go Karolina Towiańska, staje się obrazem wyjętym wprost z płótna Podkowińskiego. Takich intertekstualnych gier prowadzonych z widzami i ich pamięcią o narodowych symbolach jest w Towiańczyckach, królach chmur znacznie więcej. Janiczak i Rubin tworzą kolejny gęsty, sugestywny teatralny esej, w którym nie ma miejsca na realizm czy psychologiczną wiarygodność postaci. Historyczne wątki i motywy oraz wzniosłe idee istnieją tu na równych prawach z autorską fikcją, zmyśleniem i prześmiewczym, ironicznym spojrzeniem na wybrany fragment z dziejów polskiej myśli romantycznej. 

 

Bilety dostępne w kasie teatru lub na stronie teatru.

Zespół

Reżyseria, opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin

Dramaturgia: Jolanta Janiczak

Scenografia, wideo, światła: Mirek Kaczmarek

Kostiumy: BRACIA - Aga Klepacka & Maciek Chorąży

Choreografia: Cezary Tomaszewski

Obsada

Roman Gancarczyk, Krzystof Zarzecki, Katarzyna Krzanowska, Michał Majnicz, Ewa Kaim, Juliusz Chrząstowski, Zygmunt Józefczak, Bogdan Brzyski, Marta Ścisłowicz (gościnnie), Mieczysław Mejza

CMS BYCMS by tenka.pl