zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Wycinka Holzfällen

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2014
  18:30
  Teatr Łaźnia Nowa — Duża Scena

Reżyseria

Krystian Lupa

Autor

Thomas Bernhard

CZAS TRWANIA

270 min.

Bilety

100 zł / 55 zł

Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier bieżącego sezonu teatralnego, adaptacja tekstu enfant terrible austriackiej literatury, Thomasa Bernharda, w reżyserii wybitnego reżysera, Krystiana Lupy. Przedstawienie opowiada historię artystycznej kolacji, jaką organizuje grupa dawnych przyjaciół, która nieoczekiwania przeistacza się w stypę po śmierci jednej z członkiń ich kolektywu twórczego. Zamiast jednak tradycyjnych, utrzymanych w ciepłym tonie, wspomnień o zmarłej, sceniczne postacie przerzucają się wzajemnym pretensjami, i wyrzutami, opowiadają o swoich lękach i obsesjach, a na jaw wychodzą tajone od dawna żale. Niegdyś rewolucyjni i nowatorscy artyści, obecnie zatrudnieni na ciepłych posadach w państwowych instytucjach, zdają się nie tyle nawet wypaleni wewnętrznie, co nazbyt gładko odnajdujący się w skostniałych i sformalizowanych strukturach oraz konwenansach społecznych. Lupa, z właściwą sobie wnikliwością i celnością w stawianiu szerszych diagnoz kulturowych, przygląda się z bliska grupie ludzi, których w przeszłości łączyły idee, pasje i namiętności, a obecnie dzieli dosłownie wszystko.

Reżyser po raz kolejny w swojej karierze sięga po tekst Bernharda i z powodzeniem wydobywa zeń nie tylko trafne spostrzeżenia dotyczące ludzkiej natury, ale pokazuje, w ślad za Austriakiem, że wolność jest niczym więcej jak złudnym mitem, w który aż nadto zawierzyliśmy. Aktorzy Teatru Polskiego natomiast mistrzowsko rozgrywają kolejne kulturowe, obyczajowe i ideologiczne niuanse, zarówno w obrębie świata przedstawionego na scenie, jak i na szerszym planie światopoglądowym. Lupa ostro rozprawia się tutaj z więżącymi nas normami kulturowymi i społecznymi, ale przy tym z nadzieją spogląda w przyszłość, na horyzoncie której majaczy obietnica „nowego, lepszego świata”. 

Zespół

Reżyseria, adaptacja, scenografia i reżyseria światła: Krystian Lupa

Kostiumy: Piotr Skiba

Oprawa muzyczna: Bogumił Misala

Wideo: Karol Rakowski i Łukasz Twarkowski

tłumaczenie: Monika Muskała

Obsada

Piotr Skiba, Halina Rasiakówna, Wojciech Ziemiański, Jan Frycz (gościnnie), Andrzej Szeremeta, Ewa Skibińska, Bożena Baranowska, Michał Opaliński, Adam Szczyszczaj, Marta Zięba, Marcin Pempuś, Krzesisława Dubielówna, Anna Ilczuk

CMS BYCMS by tenka.pl