zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Droga Śliska od Traw

DATA   GODZINA   MIEJSCE
12 grudnia 2014
  19:30
  Teatr Łaźnia Nowa — Mała Scena

Autor

Paweł Wolak/Katarzyna Dworak

CZAS TRWANIA

110 min.

Bilety

65 zł / 40 zł

Kolejny zrealizowany w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej spektakl duetu aktorsko-autorskiego – Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak. Podobnie jak w dwóch wcześniejszych tekstach dla teatru, tak i tutaj akcja rozgrywa się na polskiej wsi, a twórcy z zaciekawieniem przyglądają się nie tylko relacjom społecznym, ale pokazują zmieniającą się na oczach widzów, ich płynną dynamikę. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia pojawia się w zamkniętej społeczności Bogdan, który właśnie wyszedł z więzienia, odsiadując wyrok za znęcanie się nad rodziną. Inny mężczyzna, Jasiek, w akcie litości nad udręczoną żoną bohatera, chcąc chronić spokój mieszkańców, oferuje mu gościnę. Tym sposobem będzie w stanie obserwować jego poczynania. Tymczasem na jaw wychodzą tajemnice i długo skrywane uczucia, z jakimi będą musiały uporać się sceniczne postacie tej mrocznej wiejskiej ballady.

Wolak i Dworak zderzają realistyczne konwencje przedstawieniowe, przy pomocy których tworzą wiarygodny portret polskiej wsi, z metafizycznym i symbolicznym wymiarem, wprowadzając nieoczekiwanie na scenę postać Diabła. Sprzeczne, gwałtowne emocje zostają tutaj poddane wnikliwej wiwisekcji, a gęsta atmosfera przedstawienia nie bez przyczyny nasuwa skojarzenia z poetyką filmowych thrillerów. Droga śliska od traw… odwołuje się do strategii wykorzystywanych zarówno w baśni, jak i moralitecie, proponując widzom przekonywującą i sugestywną opowieść o naturze zła. 

Zespół

Reżyseria: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak

Scenografia: Małgorzata Bulanda

Ruch sceniczny: Leszek Bzdyl

Muzyka: Kormorany

Obsada

Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gularczyk, Albert Pyśk, Grzegorz Wojdon, Paweł Wolak, Lech Wołczyk

CMS BYCMS by tenka.pl