zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Karaoke sakralne. Mozart Requiem

DATA   GODZINA   MIEJSCE
12 grudnia 2014
  22:00
  Filharmonia Krakowska

Reżyseria

Cezary Tomaszewski

Autor

Cezary Tomaszewski

CZAS TRWANIA

90 min.

Bilety

50 zł / 35 zł

W spektaklu zrealizowanym wraz z Capellą Cracoviensis Cezary Tomaszewski stawia szereg pytań o znaczenie i granice oryginalności, której obsesją jest ogarnięta współczesna, choć nie tylko, kultura. Strukturę spektaklu, który zaczyna się od ataku terrorystycznego i symbolicznego pogrzebu zaangażowanych weń artystów, o jakich informuje widzów jeszcze we foyer fikcyjna Kinga Rusin, w nieodłącznym towarzystwie telewizyjnych kamer, wyznacza popularna formuła karaoke. Powszechnie kojarzona z niską, barową rozrywką, tutaj staje się naczelnym budulcem świata przedstawionego. W dodatku takim, które daje szansę i nie wyklucza ze względu na talent czy wręcz przeciwnie – jego zupełny brak. W konsekwencji, Tomaszewski dopuszcza do głosu wszelkiej maści freaków i przegranych, utożsamionych tu wyraźnie ze sfrustrowanymi chórzystami, którzy całe życie marzą o możliwości zaśpiewania solowej partii. Tymczasem hity Kate Bush, Elivsa Presley’a czy Whitney Houston zaczynają wymykać się spod kontroli wokalistom i odsłaniać mroczne oblicze nie tyle nawet show biznesu, co bardziej  – przeglądających się w tych przebojach zwykłych, szarych słuchaczy, spragnionych sławy i poklasku.

Karaoke sakralne. Mozart Requiem jest wymierzone w skostniały, mieszczański świat i jego wartości, dyktowane przez binarne opozycje między sztuką niską a wysoką, talentem a jego brakiem, kunsztem artystycznym a miernotą. Tomaszewski i odpowiedzialna za dramaturgię Agnieszka Jakimiak wywołują na scenie duchy zmarłych muzycznych ikon w rodzaju Amy Winehouse i Janis Joplin nie po to, żeby, przy pomocy karaoke odtworzyć atmosferę ich nagrań czy przywołać wspomnienia o nich, ale bardziej, by udowodnić, że w stworzonym przez nich świecie, każdy może na moment stać się operową diwą, pop gwiazdą czy rockowym muzykiem. Z kolei ironiczny pokaz operowej mody, podczas którego widzom prezentuje się artefakty w rodzaju sukni koncertowej Halki czy pary skarpet Borysa Godunowa, prześmiewczo obnaża proces wyrabiania legend i mitologii w sztuce. 

Zespół

Reżyseria i koncept: Cezary Tomaszewski

Reżyseria muzyczna: Jan Tomasz Adamus

Dramaturgia: Agnieszka Jakimiak

Kostiumy i przedmioty: BRACIA – Agnieszka Klepacka & Maciek Chorąży

Wideo: Paweł Weremiuk

zdjęcia: Antek Grałek

Obsada

Michalina Bienkiewicz, Dorota Dwojak- Tlałka, Jolanta Kowalska-Pawlikowska, Magdalena Łukawska, Helena Poczykowska, Antonina Ruda, Matylda Stasto, Łukasz Dulewicz, Maciej Drużkowski, Szczepan Kosior, Piotr Szewczyk, Sebastian Szumski,  Marzena Lubaszka

CMS BYCMS by tenka.pl