zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Kronos

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2014
  22:00
  Opera Krakowska

Autor

Praca zespołowa

CZAS TRWANIA

100 min.

Bilety

65 zł / 40 zł

Po zrealizowaniu spektakli na podstawie Iwony księżniczki Burgunda oraz Opętanych, Krzysztof Garbaczewski wziął się tym razem za wydaną po latach książkę Witolda Gombrowicza, reklamowaną jako „największa literacka sensacja 2013 roku”. Tymczasem Kronos okazał się zapiskami z często nudnej, dojmująco szarej codzienność autora kultowych Dzienników, w której roi się od powtórzeń, wyliczeń i przyziemnych spostrzeżeń. Reżyser usiłuje więc zmierzyć się z nieteatralnym tekstem, w którym w gruncie rzeczy niewiele się dzieje. Literacki pierwowzór staje się pretekstem do obnażenia mechanizmów funkcjonowania pamięci, zarówno tej indywidualnej - osobistej, jak i wspólnotowej – kulturowej. Wyświetlony na pasku informacyjnym na ekranie tekst powieści Gombrowicza staje się rodzajem „breaking news”, podanym w sposób ironiczny i prześmiewczy, tym bardziej, jeśli zestawić go z wielkimi oczekiwaniami czytelników wobec samej książki, która nijak nie jest w stanie im sprostać. Z kolei aktorzy Teatru Polskiego odczytują, opowiadają i tworzą swoje własne intymne zapiski, w których dzielą się z widzami pikantnymi szczegółami ze swojego życia, pozornie nic nieznaczącymi refleksjami czy najzwyczajniej w świecie – nudnymi wynurzeniami, jakie siłą rzeczy już na wstępie skazane są na zapomnienie.

Garbaczewski nie tylko tematyzuje medialną hipokryzję, ale poddaje dekonstrukcji również sposoby opowiadania o niej w teatrze, o czym świadczy pojawiający się na początku przedstawienia napis, informujący widzów, że „spektakl został odwołany”. Podważając zasady linearnej, przyczynowo-skutkowej narracji, reżyser zderza ze sobą gęsty gombrowiczowski tekst, autobiograficzne wyznania swoich aktorów, muzykę Julii Marcell i materiały wideo, tworząc pokrętny, wielopoziomowy performans pamięci. Scena, udekorowana srebrnymi stożkowatymi figurami, które przypominają neurony, staje się przestrzenią nie tylko formalnego i estetycznego eksperymentu, ale na moment przeobraża się w „neurochirurgiczne laboratorium”. Z pełną premedytacją grzebie się tutaj w mózgu, fabrykuje i produkuje wspomnienia oraz myśli, zarówno samego Gombrowicza, aktorów Teatru Polskiego, jak i nas – widzów - oglądających zaprojektowaną przez reżysera prawdziwie interdyscyplinarną wiwisekcję kulturowych i biologicznych uwarunkowań tego, co i w jaki sposób pamiętamy. 

Zespół

Reżyseria i adaptacja sceniczna: Krzysztof Garbaczewski

Scenografia: Aleksandra Wasilowska

Kostiumy: Svenja Gassen

Wideo: Robert Mleczko

Reżyseria światła: Bartosz Nalazek

Muzyka: Julia Marcell

Obsada

Sylwia Boroń/Małgorzata Gorol, Agnieszka Kwietniewska, Halina Rasiakówna, Ewa Skibińska, Janka Woźnicka, Marta Zięba, Adam Cywka, Andrzej Kłak, Cezary Łukaszewicz, Marcin Pempuś, Paweł Smagała, Adam Szczyszczaj, Wojciech Ziemiański

CMS BYCMS by tenka.pl