Fot. Magda Hueckel
Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt
Kiedy gramy: 10.12.2024 — 20:30
  • 120 zł
  • 90 zł
Kup bilet
  • 120 zł
  • 90 zł
Reżyseria:
Jakub Skrzywanek
Tekst:
Piotr Grzymisławski, Jakub Skrzywanek
libretto
Czas trwania:
105 minut

Muzyka, humor i krytyka społeczna – to klucze Jakuba Skrzywanka do Człowieka z papieru, pełnej dystansu polemiki ze słynnym filmowym dyptykiem Andrzeja Wajdy Człowiek z marmuruCzłowiek z żelaza, nawiązującej też do Opery za trzy grosze Bertolta Brechta. Jesteśmy na pełnej blichtru, obciachu, stroboskopowych świateł i cyrkonii Gali – ma być miło, wesoło i bardzo rozrywkowo. Tyle że dziwna to gala, bo opowiada się na niej o polskiej biedzie, codziennym wyzysku, coraz bardziej wyraźnych nierównościach społecznych, które są nie do zniwelowania.

Wskrzeszając na scenie bohaterkę wspomnianych filmów, legendarną buntowniczkę Agnieszkę (wówczas grała ją Krystyna Janda, w Powszechnym Anna Ilczuk), twórcy podszytej wisielczym humorem łże-gali pytają kim dzisiaj byłaby Agnieszka. Czy dalej kręciłaby filmy, o kogo by walczyła, komu pokazywałaby środkowy palec? Czy występowałaby w imieniu tych, którzy próbują w miarę normalnie żyć w Polsce, chociaż nie mają nic? Czy zwróciłaby się przeciw zadowolonym z siebie, sytym, pasącym się na krzywdzie biednych elitom? Autorzy Człowieka z papieru nie kryją nawet przez chwilę interwencyjnego i politycznego charakteru widowiska. No bo… „Żegnamy, żegnamy/ przepraszać za co nie mamy/ Źle już było, lepiej nie będzie. To już koniec gali o biedzie/ Sponsorem naszym jest przemoc/ Pozwolimy sobie na szczerość. Trzydzieści pięć tysięcy za metr/ Ktoś poważnie upadł tu na łeb” – jak śpiewa zespół aktorski w finale.

Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt premierowo pokazywany był podczas wrocławskiej gali Przeglądu Piosenki Aktorskiej, następnie wszedł do stałego repertuaru warszawskiego Teatru Powszechnego. Teksty songów napisał znany z Krytyki Politycznej Jaś Kapela, muzykę Karol Nepelski. „Teatr, który się wtrąca”, ale w zupełnie innym niż dotychczas wydaniu.

W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

---

Fot. Magda Hueckel

Sekcja Biała strzałka w prawo
Inferno
Jakub Skrzywanek
reżyseria
Piotr Grzymisławski, Jakub Skrzywanek
libretto
Jaś Kapela
teksty songów
Karol Nepelski
muzyka
Agata Skwarczyńska
scenografia i światła
Agnieszka Kryst
choreografia
Tomasz Armada
kostiumy
Anna Serafińska
przygotowanie wokalne
Artur Sienicki
wideo
Bazhena Shamovich
asystentka reżysera
Kuba Sosulski
reżyseria dźwięku
Zuzanna Rucińska
inspicjentka
Obsada:
Karolina Adamczyk
Klara Bielawka
Arkadiusz Brykalski
Michał Czachor
Anna Ilczuk
Andrzej Kłak
Olga Rusin (gościnnie)
Ewa Skibińska
Oskar Stoczyński