
- 90 zł
- 70 zł
- 90 zł
- 70 zł
Ladodeja – performens według koncepcji i w reżyserii Oskara Sadowskiego to podróż w świat zbiorowej podświadomości – rytuał immersyjny, w którym widzowie, uczestnicząc w rewizji słowiańskiej mitologii, stają się częścią neo-pogańskiego, interaktywnego doświadczenia. Sadowski łączy w swoich projektach materie teatru, filmu, opery, VR, muzyki alternatywnej i działań aktywistycznych. Jego realizacje konsekwentnie wychodzą poza klasyczne granice sceny, transformując przestrzenie miejskie w scenografie spektaklu: kościoły, pałace, place miejskie, okna budynków mieszkalnych, ale też przestrzeń wirtualną.
W Ladodei reżyser bada relację między widzem a performerem, przenosząc uczestników w krainę praprzodków, gdzie władza macho-bogów konfrontuje się z odwieczną siłą kobiecości – wypieranej i tłamszonej przez patriarchalne narracje. Performens nawiązuje do współczesnych debat o ciele, tożsamości i technologii. Ciało staje się hybrydą: jest more-than-human, a jednocześnie zakorzenione w ziemi, płynach, krwi, naturze.
W Ladodei przenikają się elementy performensu, tańca, instalacji wizualno-dźwiękowej, teatru i wirtualnej rzeczywistości. Jest to wynik ścisłej współpracy reżysera z artystkami Martix Navrot i Jagodą Wójtowicz oraz performerką, choreografką Pauliną Pawłowską. Technologia AR umożliwia aktywne uczestnictwo w rytuale oraz odtworzenie niematerialnych, magicznych wymiarów charakterystycznych dla słowiańskich wierzeń.
* LADODEJA to słowiańskie słowo-zaklęcie, wzmacniające i przyspieszające proces tworzenia rzeczywistości z „myślokształtów”, odsłaniające ignorancję i pomagające uwolnić się od niej, ale przede wszystkim uwrażliwiające na piękno otaczającego nas świata.
Spektakl zawiera treści, które mogą wywołać silne emocje. W trakcie przedstawienia pojawią się sceny nagości oraz odniesienia do przemocy seksualnej. Dodatkowo, użyte będzie światło stroboskopowe. Prosimy o rozważenie tych informacji przed podjęciem decyzji o udziale w spektaklu.
Spektakl prezentowany jest w języku angielskim.
---
fot. Materiały Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach