POPISOWA KULTURA?
POPISOWA KULTURA? - DEBATA
Kiedy gramy: 15.12.2023 — 12:00
  • 0 zł

Zjednoczona Prawica wprowadziła antydemokratyczny model kultury. Odbierając publiczne pieniądze w postaci podatków samorządom – ograniczała ich możliwości finansowania kultury lokalnym władzom, w zamian oferując dotacje i ochronę, ale tylko tym instytucjom i dyrektorom, którzy prezentowali źle pojętą lojalność wobec prawicowego rządu.

Wobec zachowujących niezależność – stosowano cenzurę ekonomiczną i mobbing, również na poziomie programów ministra kultury.

Z mediów publicznych uczyniono tubę partyjnej nienawiści i źle pojętych wzorców patriotyzmu, który realizować miały liczne nowe instytucje, wyposażone w ogromne budżety, na zasadzie partyjnych synekur.

Nie udało się wprowadzić ustawy o artyście, ponieważ, jak uznał rząd, wzmocniłaby wrogie mu środowisku. Jednocześnie budżet kultury wzrósł o 100 procent do niespotykanych wcześniej możliwości.

Uczestniczący w debacie będą dyskutować o tym, jak zmienić antydemokratyczny model zarządzania kulturą, by nie powielać błędów wykluczania środowisk o różnych poglądach.

W rozmowie udział wezmą: Dominika Kawalerowicz, Katarzyna Janowska, Michał Merczyński i Paweł Potoroczyn

Debatę poprowadzi: Jacek Cieślak

Sekcja Biała strzałka w prawo
Purgatorio