Christian Holtzhauer: POLSKIE TABU
fot. Krzysztof Bieliński

Dziś – poniedziałek 30 stycznia 2023 – na jednym z najważniejszych niemieckojęzycznych portali teatralnych – nachtkritik.de – ukazał się niezwykle ciekawy i wnikliwy tekst – jak na sąsiada zza naszej zachodniej granicy przystało – autorstwa Christiana Holtzhauera, członka Międzynarodowego Jury krakowskiego festiwalu podsumowujący 15. edycję Boskiej Komedii:

POLSKIE TABU

Groźby śmierci, odebranie funduszy, interwencje partii PiS: polski teatr walczy z politycznym oporem – i jest tym mocniejszy, im mniej pozwala sobie na zakładanie kagańca. Relacja z Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

W zeszłym miesiącu miałem wielką przyjemność być jurorem na polskim festiwalu teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie i przyznać kilka nagród. Jury, złożone wyłącznie z międzynarodowych praktyków teatralnych, miało zaszczyt wybrać zwycięski spektakl spośród przedstawień w głównej sekcji "Inferno", a także wręczyć szereg nagród za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Mimo że udało mi się zobaczyć tylko nieco ponad jedną trzecią całego programu festiwalu, mogę powiedzieć, że teatr w Polsce żyje i ma się dobrze: Teatr w Polsce żyje i ma się dobrze. Jest kłótliwy i wojowniczy, zajmuje stanowisko i nie przebiera w słowach. Wszystkie te pytania i dyskursy, które napędzają obecnie także teatr niemieckojęzyczny (…) determinują obecnie także pracę teatralną w naszym sąsiednim kraju: reprezentacja, sprawiedliwy dostęp i równe prawa, ujawnianie lub zapobieganie nadużyciom władzy, by wymienić tylko kilka haseł…”

Cały tekst:https://www.nachtkritik.de/index.php?option=com_content&view=article&id=22009%3Atheaterbrief-aus-polen&catid=416&Itemid=99&fbclid=IwAR1dIZmsiwk8DhZAVQcvokyAE-qG-t7ljoyEReoQSzjOxeFdqbGc-NpLgvY