Organizowany przez Teatr Łaźnia Nowa, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia to wielkie święto sceny - konkurs przedstawień, showcase oraz przegląd prapremier i debiutów w jednym!

 

Po raz pierwszy zawładnął deskami krakowskich scen w grudniu 2008 roku. Od tego czasu stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu teatralnym. Festiwal daje możliwość zobaczenia najważniejszych przedstawień z całego kraju w przeciągu tygodnia, dla twórców stanowi zaś okazję tak do zaprezentowania swoich artystycznych działań, jak również ich omówienia z zagranicznymi krytykami i producentami.

Najgorętsza część festiwalu – Polski Konkurs INFERNO, to rywalizacja najbardziej prowokujących i ekscytujących tytułów minionego sezonu. Wyselekcjonowane spektakle walczą w niej o nagrodę Boskiego Komedianta i 50 tysięcy złotych, ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Przyznawane są również nagrody indywidualne dla twórców, finansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru laureatów dokonuje międzynarodowe jury, składające się z dyrektorów światowych festiwali.

Sekcja PARADISO jest przeglądem najlepszych spetakli dyplomowych ze szkół teatralnych, natomiast PURGATORIO to spektakle spięte klamrą wiodącej myśli, szczególnie interesującej polski teatr w danym sezonie.

Boska Komedia to jednak nie tylko polski teatr. Rokrocznie gościmy filozofów, teoretyków teatru, dziennikarzy i krytyków, będących naszymi specjalistami i panelistami podczas wydarzeń towarzyszących. Centrum festiwalowe, mieszczące się w tym roku w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, to co roku tętniące życiem miejsce spotkań i dyskusji ludzi teatru.

To właśnie dyskusja i dialog są słowami-kluczami festiwalu i jego wiodącą ideą.

Boska Komedia to przestrzeń teatralnego przymierza, w której ścieranie estetyk i artystyczna konfrontacja nigdy nie przebiegają bez szacunku i chęci wzajemnego poznania.