"ROHTKO". Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tegorocznej edycji Boskiej Komedii. Przedsprzedaż biletów
"ROHTKO". Przedsprzedaż biletów

Jedyne w przedsprzedaży - od 3 listopada 2022 - i jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tegorocznej Boskiej Komedii, sensacja łotewskiego sezonu teatralnego - ROHTKO w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Przestawione litery w nazwisku słynnego malarza to nie przypadkowy błąd - Twarkowski wraz z dramaturżką i autorką znakomitego tekstu Anką Herbut, zastanawiają się nad autentycznością i fałszem w sztuce. Historia sprzedanego za 8,5 mln dolarów obrazu, którego nie namalował Rothko służy jako pretekst do zadania pytania: czy falsyfikat może wywoływać prawdziwe emocje? A jak ma się do tego chińska koncepcja shanzai, która neguje tradycyjny podział na kopię i oryginał?

Czy sfałszowany obraz może wywoływać prawdziwe emocje? Albo czy możliwe jest, by oryginalny obraz powodował jedynie fejkowe wzruszenia? Co decyduje o wartości sztuki? Czy dobra sztuka może być tania? Co to jest dobra sztuka? Co to jest sztuka? I po co jest?

W wielowątkowej i wielopłaszczyznowej narracji swobodnie mieszają się czasy i miejsca akcji. „ROHTKO” to teatr totalny, angażujący na cztery, błyskawicznie mijające godziny pełną uwagę widzów, a przez to emocjonalnie dotkliwy. Nazwano ten spektakl baletem ekranów, bo jest ich wiele i każdy odgrywa niemożliwą do pominięcia rolę. Twarkowski wytycza szlak dla nowego teatru w Europie. I wreszcie mamy go na wyciągnięcie ręki.

Z powodu technicznego zaawansowania taki spektakl nie mógłby powstać w Polsce, dlatego warto wybrać się w festiwalową podróż do Teatru Kochanowskiego w Opolu, który jest koproducentem widowiska. Podczas festiwalu odbędzie się zaledwie drugi set polskich prezentacji „Rohtko”, więc do tej pory widziało go niewielu. Kiedy pojawi się następna okazja – nie wiadomo. 

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

niedziela, 11 grudnia 2022
godz. 17:00

Uwaga! Pokaz spektaklu odbywa się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W cenę biletu wliczony jest przejazd autobusem z Krakowa do Opola. Autobusy odjeżdżają o godzinie 13:00 z okolic centrum festiwalowego w Kawiarni Teatralnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Szczegółowe miejsce odjazdu zostanie podane w późniejszym terminie.

bilet normalny: 120 zł / bilet ulgowy: 100 zł

https://bilety.boskakomedia.pl/