Teatralny przewodnik dla spóźnialskich
fot. Jędrzej Majka

Biletów na większość wydarzeń brak, ale nie załamujemy rąk. Nie trzeba chodzić na wszystkie spektakle, by poczuć się uczestnikiem festiwalu! Na stronie bilety.boskakomedia.pl można złapać jeszcze pojedyncze miejsca, działa też oficjalna giełda biletów - można próbować i tam. Jest jednak wiele wydarzeń towarzyszących, na które w większości wstęp jest wolny  - zapraszamy wszystkich teatromanów i teatromanki.

Spieramy się

Poważne, otwierające debaty - nie tylko dotyczące wyzwań, przed jakimi stoi teatr, ale cała kultura czasu przełomu.

W sobotę 9 grudnia o godz. 15 w Narodowym Starym Teatrze odbędzie się debata „(Nie)widzialna praca choreografx”. Posłuchamy m.in. Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik, których taneczny spektakl „Very Funny” zobaczyć będzie można poprzedniego dnia dwukrotnie na scenie Starego Teatru (uwaga, na dodatkowy, wieczorny spektakl są jeszcze bilety!).

We wtorek 12 grudnia w samo południe niezwykle ciekawa debata debata filozoficzna prowadzona przez Piotra Augustyniaka: „Przebaczenie czy zemsta. Dylematy prospera”. Czy jesteśmy w stanie odróżnić chęć zemsty od potrzeby sprawiedliwości? I czy przebaczenie jest potrzebne, żeby polityczna wspólnota mogła sprawnie funkcjonować? Wśród gości m.in. Anna Strzałkowska i Tomasz Stawiszyński. Spotkanie odbędzie się w teatrze Słowackiego.

W piątek 15 grudnia o 12 Jacek Cieślak zaprosi nas na rozmowę o tym, jak powinna, a jak może wyglądać kultura po PiS-ie.  Jak zmienić antydemokratyczny model zarządzania kulturą, by nie powielać błędów wykluczania środowisk o różnych poglądach. Gospodarzowi spotkania będą towarzyszyć: Paweł Potoroczyn, Magdalena Sroka, Michał Merczyński, Dominika Kawalerowicz i Katarzyna Janowska.

W niedzielę 10 grudnia o godz. 12 „Dialog bez dialogu? Jak najlepiej się nie dogadać, czyli teatr nasz widzę ogromny”. Magdalena Rigamonti, autorka głośnego wywiadu z Moniką Strzępką oraz jej goście i gościnie porozmawiają o ostatnich wydarzeniach w środowisku teatralnym. O granicach obowiązujących w świecie twórców, którzy z konieczności operują zwiększoną wrażliwością, a także o sytuacjach, w których te granice bywają przekraczane. W rozmowie wezmą udział: Alina Czyżewska, Łukasz Drewniak, Małgorzata Wdowik, Paweł Łysak i Anna Karasińska oraz wielu innych zaproszonych przedstawicieli środowiska teatralnego różnych profesji. Organizatorzy, wraz z artystami, zdecydowali o ograniczeniu grona dyskutantów do przedstawicieli branży teatralnej, zatem ta debata będzie zamknięta dla mediów i szerokiej publiczności festiwalowej. „Wszyscy mamy poczucie że potrzebna jest rozmowa, która zbada sytuację, w jakiej się znajdujemy. Jej roboczy i zamknięty charakter ułatwi analizy i sprzyjać będzie uważności, tak nieocenionej w przypadku trudnych tematów” - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor festiwalu. Osoby reprezentujące branżę, a zainteresowane udziałem w debacie są proszone o kontakt pod adresem pr@boskakomedia.pl.

Wspieramy

Nagroda Witkacego to odznaczenie za zasługi w promowaniu polskiego teatru na świecie przyznawane osobom spoza Polski. W piątek 8 grudnia o godz. 18 w Klubie ZASP odbędzie się spotkanie z laureatem tegorocznej Nagrody, Sorenem Gaugerem. Na następny dzień, 9 grudnia spotkania online z laureatami z lat 2019–21 odbędą się w Domu Utopii (przy Łaźni Nowej), zaczynamy o godz 12. Zapraszamy na rozmowy z Koichim Kuyamą, Michaelem Hackettem, a także José Gabrielem Lópezem Antuñano. Idealny pretekst, by poczekać w Łaźni na wieczorny pokaz „Balkonów - pieśni miłosnych” Krystiana Lupy.

Prezentujemy

14 grudnia o godz. 15.30 w Teatrze im. Słowackiego (scena Dom Machin) odbędzie się pokaz performatywny ukraińskiego dramatu „Insekt” Leny Kudajewej w reżyserii Tomasza Fryzła. Poprzedzi on dalsze wydarzenia tej sekcji festiwalu: dyskusję o tym, jak zmienia się teatr Ukrainy pod wpływem rosyjskiej inwazji oraz promocję książki zawierającej wybór dramatów powstałych już w trakcie wojny. W pokazie zobaczymy aktorkę ukraińskiego pochodzenia, która pracuje na stałe w zespole Teatru Śląskiego - Ninę Batovską. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, lecz obowiązują wejściówki, które można uzyskać pisząc na adres: bilety@boskakomedia.pl.

Wskazujemy

I last but not least - na profilu Boskiej Komedii na FB będziemy publikować informacje o dostępnych miejscach na spektakle. Polecamy dodać tę podstronę do ulubionych i śledzić ruch na niej. Funkcjonuje także giełda biletów na Boską - kontaktują się tam widzowie, którzy nie mogą danego dnia dotrzeć do teatru i sprzedają swoje bilety (znajdziecie ją wpisując w wyszukiwarkę FB: Giełda Biletów Boska Komedia). Powodzenia!