DZIADY / ДЗЯДИ
DZIADY / ДЗЯДИ
Kiedy gramy: 15.12.2023 — 18:00
  • 90 zł
  • 70 zł
Kup bilet
  • 90 zł
  • 70 zł
Kiedy gramy: 14.12.2023 — 18:00
  • 90 zł
  • 70 zł
Kup bilet
  • 90 zł
  • 70 zł
Reżyser:
Maja Kleczewska
Autor tekstu:
Adam Mickiewicz
Czas trwania:
120 minut

Dwa lata po słynnych „Dziadach” z krakowskiego Teatru Słowackiego w Krakowie, pokazywanych także na Boskiej Komedii, Maja Kleczewska przedstawia nową inscenizację arcydramatu Adama Mickiewicza, tym razem zrealizowaną w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie. To „Dziady” czasu wojny, niejeden raz zdarzało się, że pracę przerywały alarmy bombowe, zatem artyści byli w nieustannej gotowości, by w razie potrzeby w każdej chwili uciec do schronu. Ekstremalne okoliczności towarzyszące próbom oraz świadomość, jak wielkie spustoszenia czyni rosyjska inwazja, dały spektaklowi gorącą temperaturę i bezkompromisowość. Powstało przedstawienie zdecydowanie bardziej kameralne od wersji krakowskiej, a jednak pełne oskarżycielskiej siły. „Dziady” z Iwano-Frankiwska każą Europie przestać oczekiwać wdzięczności od Ukraińców, natomiast stawiają pytanie o to, co jeszcze jesteśmy Ukrainie winni. Ostro traktuje też sprawę tak zwanych kulturalnych sankcji wobec Rosji, uznając, że w ogromnej mierze są one fikcją preparowaną przez zadowolonych z siebie zachodnioeuropejskich pięknoduchów, szukających w tej sytuacji potwierdzenia własnej rzekomej przyzwoitości. W roli Konrada znany z poznańskiego „Hamleta” Kleczewskiej świetny ukraiński aktor Roman Lutskiy.


Spektakl powstał przy wsparciu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jest partnerem pokazu w ramach Festiwalu Boska Komedia.

Teatr Słowackiego
Sekcja Biała strzałka w prawo
Purgatorio
Wojciech Puś
scenografia
Konrad Parol
kostiumograf
Kaja Kołodziejczyk, Dmitri Leka
choreografia
Cezary Duchnowski
kompozytor
Bohdan Tkaczuk
dyrygent
Natalia Bajdak
chórmistrz
Roman Łucki
zastępca reżysera
Lubow Skirko
asystent reżysera
Obsada:
Roman Lucki, Ewgenij Chołodniak, Andrij Melnik
Jurij Wychowanec, Oleg Panas, Iwan Blindar, Lubomir Waliwoc, Jurij Litwinow, Wiktor Abramiuk, Pawlo Kilnickij, Bogdan Romaniuk, Oleksij Lejbiuk, Nadia Lewczenko, Tetiana Szawkowa Lilja Abramiuk, Dmitro Leka, Ostap Sloboda